Kädi vs Karmen
esmaspäev, 23. mai 2016
esmaspäev, 2. mai 2016
Värvisorteerija korduses
Koosta programm, kus lüliti tingimusteks on värvi anduri poolt kindlaksmääratavad värvid.Iga värvi äratundmiseks on loodud lülitisse oma programmiblokk, mis ütleb värvi nime ja jääb ootama, kuni värv muutub. Programm on korduses ja väljub kordusest, kui vajutatakse keskmisele nupule, seejärel ütleb Game Over.Vaata videot:
- Selles programmis kasutad korduseblokki Loop. Loop‐i vaikeväärtus on lõpmatu arv kordi. Mõnikord võidki nii jätta, sest alati saad programmi katkestada aju pealt Tagasi nuppu vajutades. Väga lihtne on teha kordusbloki katkestus ka selle peale, et vajutatakse näiteks aju keskmist nuppu või määratakse kindel ajavahemik sekundites.
- Lisaks kasutad Sa tingimuseblokki Switch. Kui Sa paned Switch‐i sisse üle kahe valiku, siis on programmi ilusama väljanägemise huvides parem valida päisest palettide kaupa esitamine ehk Tabbed View. Rohkem, kui kahe valikuga Switch‐i puhul sisestatakse alati ka tegevus, mis juhtub siis, kui toimub midagi, mida ei ole etteantud valikutes. Selle paleti nimi on Default Case ja see on musta täpiga märgitud. Sinna ei pea midagi sisestama.
- Kui Sul on kordusesse pandud valiku korral heliline tegevus, siis võib sama valiku kordumise puhul tekkida nn papagoiefekt, et programm muudkui korrutab sama heli. Seda saad vältida, kui paned heli esitamise järgi ootebloki, mis laseb programmil edasi minna siis, kui toimub värvi muutus ‐ Change Color. Ei usu? Võta see blokk maha ja kuula papagoid!
Kuidas teha
- Lisa käivitusbloki järgi Loop. Määra Loop lõpetamiseks aju keskmisele klahvile vajutamine.
- Lisa peale Loop‐i lõppu Sound blokk, mis mängib Game Over.
- Lisa Loop sisse Switch.
- Lülita Switch ümber Tabbed View‐sse. Lohista Switch laiemaks.
- Määra Switch‐i valikuks värvi mõõtmine.
- Tee Switch‐i sisse kokku 5 valikut, millest üks on vaikimisi. Nelja valiku sisse pane vastavalt kollane, nroheline, punane, sinine värv. Viimane valik, mis on vaikimisi ehk muud variandid, jäta tühjaks.
Värvisorteerija
Ülesanne: koosta programm, kus on iga värvi äratundmiseks loodud oma paralleelprogramm, mis ootab selle värvi nägemist ja ütleb seejärel värvi nime. Programm lõpetab töö, kui kõik paralleelprogrammid on saanud lõpuni mängida, st kõike värve, mida
haruprogrammi ooteblokid ootavad, on andurile näidatud.
Vihje:
haruprogrammi ooteblokid ootavad, on andurile näidatud.
Vihje:
EV3 värviandur
Värviandur suudab tuvastada värvi või valguse intensiivsust, mida ta "näeb".
- Anduril on 3 olekut: (1) värvituvastus, (2) peegelduva valguse ja (3) ümbritseva keskkonna valguse intensiivsuse tuvastus.
- 7 värvi, mida andur tuvastada suudab: must, sinine, roheline, kollane, punane, valge ja pruun ja lisaks seda, kui värvi üldse ei ole.
- Täpse mõõtmise jaoks on oluline värvianduri lähedus mõõdetavale pinnale ja õige nurk.
Piltikooni alt saad määrata, kas andur mõõdab, võrdleb või
kalibreerib. Järgmisena tuleb määrata, kas tegemist on täpse värviga,
peegeldunud valguse intensiivsusega või ümbritseva
valguse intensiivsusega.
Värviandurit kasutatakse väga tihti Wait, Switch ja Loop
blokkides.
Ülesanne:
koosta programm, mis näitab värvianduri pilti, ootab, kuni
värviandur näeb punast värvi, ütleb Red, ootab kuni värviandur näeb kollast või
rohelist värvi, ütleb Green No Yellow, ootab, kuni värviandur näeb sinist värvi,
ütleb Blue, ütleb Game Over.
Kuidas teha
- Ühenda värviandur kaabliga aju porti nr 3. Ehita valmis värvikuubik (Robot Educator →Building Instructions→ Cuboid, raamatus lk 4).
- Programm liigub edasi nii, et ta ootab värvide näitamist selles järjekorras, mille oleme tingimuslikult programmiblokkidega järjestanud. Programm saab läbi, kui kõik tingimused on selles kindlas järjekorras täitunud.
- Kui valid ootebloki alla värvianduri, jälgi, et valid justnimelt värvide võrdlemise režiimi.
- Kui määrad värve, siis arvesta, et alati on vaikimisi valitud punane värv. Samuti arvesta, et valida saab mitu värvi korraga.
- Värvide nimed asuvad kataloogis Colours: punane ‐ red, kollane ‐ yellow, roheline ‐ green, sinine ‐ blue. Ei ehk No asub kataloogis Communication.
- Color Sensor pilt asub LEGO kataloogis.
Tellimine:
Postitused (Atom)